/ , петак, 15.06.2007

Војводина је на добром путу ка европским интеграцијама

НовиСад, 15. јун – Након завршетка првог дела разговора на састанку Радне групе зазападни Балкан данас је одржана конференција за новинаре, на којој супредстављени резултати, ставови и мишљења учесника састанка.Председавајући Радне групеза западни Балкан Одбора региона Јос Цхаберт је истакао да је веома задовољан,што је током данашњег дана слушао само позитивна мишљења и ставове окопридруживања Србије европској заједници. Посебно му је драго, нагласио је Цхаберт да сеовакви ставови износе само два дана након обнављања преговора са Европскомунијом о стабилизацији и придуживању Србије. Овакви ставови дају јасан сигнали позитиван политички став, истакао је Цхаберт, како локалним и рергионалним властимау Србији, тако и Европи.     – Европски комитет регија управо појачаваразмену мишљења о сарадњи у области образовања и додатне едукацијеопштинским функционерима и представницима власти – рекао је Цхаберт и додао даосновни разлози због којих еврпска унија негује развој региона идецентрализацију су културна различитост, мултијезичност и заштита мањина. – Наоснову ових принципа, Војводина има могућност да институционално конкурише код предприступнихфондова Европске уније- рекао је на крају Јос Цхаберт.   Председник Извршног већа АП Војводине мр БојанПајтић је образложио да регионална сарадња представља основ напредка, јерводи ка снажењу интеграција у процесу придруживања. Председник јеапострофирао да смо ми, као Покрајина, у позицији да конкуришемо са пројектимакоји нам се нуде у предприступним фондовима Европске уније. Зато је важно дасе и други региони у Србији институционалишу и пођу нашим путем. Војводина једанас  домаћин председавајућима уКомитету региона Европске уније, што је посебна част, истакао је мр Пајтић.Он  је додао да су наши напори задецентрализацију  уродили плодом, јер не мораморебалансирати војвођански буџет. Наиме. Републичким буџетом за ову годинуутврђено је да се Војводиини трансферише седам одсто од укупних прихода,као штоје то утврђено новим Уставом,  тако да сесви наши  пројекти које смо планиралипутем  Фонда за капитална улагања  могу реализовати.