/ Нови Сад, уторак, 21.08.2007

Војвођански наставници у посети колегама у Шведској

Нови Сад,21. август – У оквиру сарадње Аутономне Покрајине Војводине и шведске регијеХаланд, преко Канцеларије за европске послове и шведске фондације АБФ, нареднеседмице у Шведску у петодневну радну посету одлази десеторо Војвођана из Иригаи Инђије. У та два места успешно се реализује програм неформалногобразовања, шведски модел који јеусвојен у читавој Европи. Овај модел укључује константну едукацију из разнихобласти које су људима од значаја за даље напредовање у животу и каријери. Уоквиру поменуте сарадње, у Иригу и Инђији, ове и наредне године Швеђаниорганизују течајеве енглеског језика и рада на рачунарима.- У посету школама и удружењимаљуди са инвалидитетом одлазе наставници основних школа, као и студенти који већ успешно спроводе програмнеформалног образовања. У току је планирање наредног трогодишњег пројекта исматрамо да је непосредан увид у рад колега у Шведској, најбољи начин да сепредавачима из Војводине приближи овај вид образовања. Важно је напоменути дасве трошкове боравка у Шведској сносе домаћини, каже Предраг Новиков, директорКанцеларије за европске послове.
Током свог боравка у градуХалмстаду, гости из Војводине посетиће и општину Халмстад, чији супредставници  већ боравили у раднојпосети Извршном већу АП Војводине. Сарадња ове две регије реализује се крозпрограме у областима образовања, пословног повезивања, рада са омладином,спорту  и култури.