Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 22.05.2009

Завршено дводневно заседање ИИИ седнице Међувладине мешовите комисије за мањине Републике Србије и Републике Мађарске

22052009_pajtic_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 22. маја – Данас је у Центру за привредно-технолошки развој Војводине Извршног већа АПВ на Андревљу завршено дводневно заседање ИИИ седнице Међувладине мешовите комисије за мањине Републике Србије и Републике Мађарске. Тим поводом копредседници Комисије др Бојан Пајтић, председник Извршног већа АП Војводине и др Ференц Гемеши, државни секретар за мањине и националну политику у Влади Републике Мађарске, потписали су записник о раду Комисије и дали изјаве за јавност.
Државни секретар за мањине и националну политику у Влади Републике Мађарске др Ференц Гемеши истакао је да је рад Комисије, осим сагледавања редовних активности у  вези са унапређивањем даље сарадње кроз учвршћивања пријатељских, политичких, културних и економских веза између АП Војводине и Републике Мађарске, био посвећен и питањима мањина. Др Гемеши истакао је заједничку намеру у пружању подршке институцијама културе, које се баве очувањем језика и културних обичаја српске националне заједница у Мађарској и мађарског становништва у Србији. Стога, једна од намера у том правцу је оснивање централне културне институције за Србе у Мађарској, како би се српској заједници омогућило да своје најважније културне активности могу да обједине на једном месту. Такође, током 14. јуна планирано је у Србији одржавање културне манифестације, на којој би, према речима др Гемешија, биле представљене активности Срба из Мађарске и појединих организација из Мађарске. – Важан импулс у унапређивању наших односа огледаће се и кроз развој шире сарадње у области привреде две земље. Реч је о изградњи путева, граничних прелаза који повезују наше просторе, као и заједничким пројектима који би се финансирали средствима из европских извора- рекао је др Гемеши.Овом приликом исказано је разумевање које се односи на питања везана за инциденте, који се евентуално базирају на етничкој основи и, како је саопштено, уколико дође до оваквих појава, показана је воља да се они разреше у потпуностии.Пограми толеранције биће настављени, а настојања су и да се у потпуности сагледају и болни догађаји који  оптерећују нашу историјску прошлост.
Председник Извршног већа АП Војводине др Бојан Пајтић исказао је задовољство што је након четири године поново успостављен рад Међувладине мешовите комисије за мањине Републике Србије и Републике Мађарске. Председник Пајтић је изнео да је на Комисији потврђена решености обе државе да се интензивно посвете побољшању међусобних односа, а питање права националних мањина окарактерисао је као веома важно у оквиру остваривања међудржавних односа. Оно што је фокусирано, односило се на побољшање и стално унапређивања положаја српске заједнице у Мађарској и мађарске у Србији . Нарочито значајно, према председнику Пајтићу је да се са једне стране створе услови за побољшање стандарда и квалитета живота, а са друге стране за очување идентитета обе националне заједница на просторима где оне вековима живе. Због тога је посебно било речи о питањима привредне сарадње, учешћа у пројектима Европске уније и неким предлозима који су важни за унапређивање привредног амбијента оба народа, попут оспособљавања неколико граничних прелаза – Бачког Брега, Бајмока, чале и Бачких Винограда за њихов међудржавни статус. Председник Пајтић је, поред нагласка на интензивирању привредне сарадње две државе, као нарочито значајно навео и наставак започетих програма , који представљају добар начин за упознавање два народа и јачање толеранције. Такође је истакао потребу побољшања услова за увоз уџбеника, односно за издавачку делатност уџбеника на мађарском и српском језику у наше две државе, како би едукација наших народа који живе изван матице била што квалитетнија.
Председник Пајтић је указао на потребу да се и даље сарађује и улаже пројекте од посебне важности – Музеј Будимске епархије, Српско позориште у Будимпешти и Текелијанум, као централно место духовног окупљања Срба у Мађарској, затим убрза отварање Културног центра за Србе као кровне институције у области културе у Будимпешти. На Комисији је било речи о подршци програмима и институцијама за едукацију мађарске националне заједнице у Србији. Председник Пајтић је  истакао да је усвојена и препорука за стварање услова у Мађарској да се српској националној заједници омогући заступљеност у Парламенту Мађарске, који би донео могућност за непосредније остваривање бољих услова за живот српске националне заједнице у Мађарској. Постигнута је и сагласност у погледу опрезности у квалификацији појединачних инцидената, с обзиром на то да је Војводина специфична средина у којој живе припадници различитих националних заједница. – Односи између Србије и Мађарске заиста на узлазној путањи и  из године у годину постоји видни напредак, чему ће посебан допринос давати и рад Међувладине мешовите комисије за мањине Републике Србије и Републике Мађарске-саопштоо је у завршници свог  обраћања медијима председник Пајтић.

fixed-img