Представници више од стотину регија и организација, чланица Скупштине европских регија (АЕР), учествовали су у норвешком граду Бодо, у регији Нордланд, на годишњој Генералној скупштини АЕР-а.
Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, потпредседник Скупштине АПВ Дамир Зобеница и покрајинска посланица и потпредседница АЕР-а Ана Томанова Маканова, присусутвовали су и радним састанцима Извршног одбора и Бироа АЕР-а.
На Генералној Скупштини АЕР-а, поред редовног подношења годишњих извештаја о раду председника, потпредседника и председника Комитета АЕР-а, чланови ове организације размотрили су и усвојили нови Стратешки документ о раду и развоју ове организације.
Генералној скупштини АЕР-а извештај је поднела и потпредседница АЕР-а Ана Томанова Маканова, чије се задужење у овиру ове организације односи на област једнаких могућности и интеграције.
Томанава Маканова истакла је у свом извештају, који је једногласно усвојен, да је тема једнаких могућности приоритетна за рад АЕР-а, те да је за Војводину од великог значаја то што је са шведским регионом Вермланд и норвешким Хедмарком, формирала групу која је заједничким радом допринела да се ова тема на прави начин наметне и промовише.
Она је позвала представнике европских регија да се придруже и дају свој допринос у афирмацији једнаких могућности, те најавила да ће се у организацији АЕР-а, у октобру месецу, у Бечу одржати велика Међународна конференција посвећена овој теми.
Поред Генералне скупштине, током заседања одржан је и састанак Извршног одбора АЕР-а, на којем је главна тема била разговор о начинима на које савремена технологија утиче на демократске процесе у друштву. Циљ ових разговора био је да се кроз дијалог осветле теме новог и другачијег учешћа грађана у демократским процесима, кроз призму нових технологија и друштвених мрежа, креирању регионалих и локалних политика у складу са тим процесима, као и разматрање могућости анимирања државних органа и службеника у јавном сектору да више учествују у процесима доношења одлука, као и е-писменост.
Такође, након Генералне скупштине, одржана је и конференција „Развој крајњег севера – Арктик“, на којој су представници локалних власти, Европске комисије, државни секретари норвешке владе и други представили токове у развоју економије у крајње северном делу Европе.
Скупштина европских регија (АЕР) основана је пре 31 годину, и као најзначјнији форум за међурегионалну сарадњу и лобирање у интересу регија на европском нивоу, окупља преко 270 регија из 33 земље и 16 међурегионалних организација.
Међу основним циљевима деловања АЕР-а су промоција принципа субсидијарности, јачање улоге регионалног и локалног нивоа власти у доношењу одлука, јачање међурегионалне сарадње кроз заједничке пројекте и заједничко суочавање са изазовима глобализације.
АП Војводина од момента приступања активно учествује у свим активностима АЕР-а, а од 2004. година чланица је и Бироа АЕР-а, извршног тела ове организације.