У Скупштини АП Војводине данас је по други пут одржано саветовање за покрајинске посланике у сарадњи са Фондацијом Конард Аденауер, а у циљу бољег информисања и употпуњавања знања свих друштвених актера о предстојећим корацима Републике Србије у процесу придруживања Европској унији (ЕУ).
Овог пута, тема је била „Животна средина и климатске промене – изазови и очекивани исходи“, а у вези са преговарачким поглављем 27 чије се отварање ускоро очекује, о чему је детаљно говорио Мирко Поповић, координатор програма „Енергија, клима и животна средина“ у Београдској отвореној школи, док је скупом модерирао председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор.
Поздрављајући присутне и захваљујући се Фондацији Конард Аденауер на подршци у одржавању овог дијалог програма, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор подсетио је да је претходним саветовањем на тему европских институција и њихове улоге у преговарачком процесу отворен низ питања међу којима је заштита животне средине и унапређење животног окружења.
„У току дијалога, само по себи наметнула се тема поглавља 27 која је значајна и комплексна, јер дотиче низ питања од очувања животне средине до отклањања негативних последица наслеђених из прошлости, а у вези са управљањем отпадом, пречишћавањем вода, загађењем ваздуха и слично. То су питања на којима ће морати темељно да се ради и стога је важно упознавање како са проблематиком, тако и са могућим решењима“, истакао је Пастор.
Говорећи о важности животног окружења, председник Пастор је изразио задовољство што је јуче у Бриселу одлучено да Нови Сад понесе титулу европске престонице културе за 2021. годину, честитао свима који су на томе радили и истакао да то носи са собом и велике обавезе, па између осталог и бригу о животној средини.
Предавач Мирко Поповић представио је присутнима кораке у отварању поглавља 27, појаснио процедуре скрининга, инструменте финансирања и циљева како Европске уније тако и Србије у овој области. Он је као најважније истакао потребу смањења емисије штетних гасова и повећање енергетске ефикасности и експлоатације обновљивих извора енергије.
Поповић је објаснио краткорочну, средњорочну и дугорочну стратегију ЕУ у овој области и нагласио да је важећа да се до 2020. године за 20 одсто повећа енергетска ефикасност и удео обновљивих извора енергије док је најдугорочнија да до 2050. године емисија штетних гасова буде смање за 80 до 90 одсто. Он је истакао и да Србија у процесу уподобљавања свог законодавства са праксом ЕУ има на располагању поред сопствених средстава и фондове ЕУ, кредите Европске банске за обнову и развој, као и Светске банке.
Данашњем саветовању присуствовали су потпредседници Скупштине АП Војводине Дамир Зобеница, Снежана Седлар, Мирослав Васин и Иван Стијеповић, генерални секретар Скупштине АПВ Никола Бањац и велики број покрајинских посланика из свих посланичких група. Такође, саветовању су присуствовали и потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице Михаљ Њилаш, покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине Владимир Галић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић.