Нови Сад, 17. октобар – Потпредседник Извршног већа АП Војводине др Тихомир Симић, покрајински секретар за архитектуру, грађевинарство и урбанизам Владимир Зеленовић и заменик секретара за међународну и регионалну сарадњу Барбара Авдаловић разговарали су у Извршном већу АП Војводине са председником ОЕЦД-овог Центра за локални развој (ЛЕЕД), Петером Татарком ЛЕЕД програм, у сарадњи са италијанском Владом и Аутономном регијом Тренто, осмислио је ОЕЦД-ов Центар за локални развој са седиштем у Тренту, у Италији. Програм треба да подржи локални развој у државама чланицама ОЕЦД-а, као и у државама Централне, Источне и Југоисточне Европе које нису његове чланице. Програм је уско повезан са комитетима и другим телима ОЕЦД-овог Центра за предузетништво.
Др Тихомир Симић је рекао да је АП Војводина најактивнија регија на овим просторима, по настојању да се приближи европским интеграцијама. Зато је Извршно веће АП Војводине, на више различитих страна, започело значајније стратешке активности, при чему је најважнија стратегија привредног развоја, као и стратегија средњорочног и дугорочног развоја Покрајине. Обе стратегије добиле су подршку чланова Европске уније.
– Како су сви наши суседи са којима се граничимо већ чланови европске породице, или су надомак чланства, ми се трудимо да са њима одржимо пријатељске односе, какве смо деценијама гајили – изјавио је др Симић. – Такво понашање нам намеће и природан положај који заузимамо у тренутној ситуацији. Зато смо чланови ДКМТ програма, јер географски заузимамо највећи део дунавске обале, током реке кроз Војводину, а јако нам је важно да што више сазнамо о корацима који воде бржем развоју регија, које још нису ушле у Европску унију, а чине напоре да то постигну.Петер Татарка је своју посету Војвођанској влади, објаснио жељом за успостављањем ближе сарадње, иако је већ свима у Европи познато да је ова регија напредна, економски стабилна и да је активна у бројним еврорегионалним пројектима. У Војводину, Татарка је дошао да пренесе искуства других европских регија, како би Војвођанска влада избегла негативна искуства бројних регија. С друге стране, важно је пренети и знања која су битна за бољи рад администрације, па је битно да се способни и млади људи усавршавају кроз разне семинаре и радионице, како би што боље – данас, или сутра – могли да комуницирају са европском администрацијом.
/ Нови Сад, среда, 18.10.2006