/ Нови Сад, петак, 24.11.2006

Изјава Снежане Лакићевић-Стојачић поводом Међународног дана борбе против насиља над женама

Нови Сад, 24. новембар – "Насиље над женама представља најчешћи облик кршења људских права жена, и најтрагичнију потврду фактичке неједнакости међу половима. Насиље над женама нема географске, културне и друштвене границе. Траума од насиља је тешка и дубока и трајно утиче на живот појединца и породице, више него било који други облик репресије. Према истраживању Виктимолошког друштва Србије скоро свака друга испитаница доживи неки облик психичког насиља, а свака трећа и физичко насиље у породици. Ово је изузетно забрињавајући податак, и зато сви ми заједно имамо одговорност да препознамо насиље над женама и утичемо на његово спречавање и санкционисање" – истиче Снежана Лакићевић-Стојачић. 25. новембар је проглашен за Међународни дан борбе против насиља над женама на првој Феминистичкој конференцији Латинске Америке и Кариба која је одржана у Боготи (Колумбија) 1981. године. Жене су на конференцији јавно осудиле све видове насиља, од насиља у породици, до чина силовања и сексуалног узнемиравања и систематског насиља у установама, укључујући и мучење и узнемиравање политичких затвореница. Овај дан уједно је и почетак међународне кампање "16 дана активизма против насиља над женама" током које институције и организације широм света организују активности чији је циљ да се скрене пажња на насиље засновано на полу, подстакну активности у вези са спречавањем насиља над женама, као и да се изврши притисак на владе да испуне обећања у вези са сузбијањем овог вида насиља.  Покрајинска секретарка Снежана Лакићевић Стојачић наглашава да је «посебно поражавајућа чињеница да у већини случајева последице насиља над женама остају невидљиве, а страх и стид и даље спречавају жене да проговоре о насиљу. Чак 78 одсто испитаница из наше земље које су доживеле физичко насиље никада се није формално обратило институцијама за помоћ. Две трећине жена које су физички злостављане нису затражиле помоћ јер су сматрале да је такав вид злостављања "нормалан" или да није довољно озбиљан да би се затражила нечија помоћ».   Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова је борбу против насиља над женама дефинисао као кључну тачку деловања, и у претходном периоду је интензивно радио на информисању јавности о овом проблему и унапређивању капацитета институција и организација које се баве превенцијом насиља и пружањем подршке жртвама насиља.
"Највећи изазов који нам предстоји у наредном периоду јесте да даље развијамо свест људи о насиљу као виду кршења људских права и кривичном делу, те да је оно неприхватљиво у друштву и заједници, као и да подстичемо спровођење постојећих законских мера заштите и санкција за насиље над женама које предвиђају Породични закон и Кривични законик Републике Србије. Желим посебно да нагласим да ће насиље једино онда нестати из наших живота ако владе, невладине организације, грађанско друштво, приватни сектор и међународна тела буду заједнички радили на отклањању препрека и развијању политичке воље, одговорности и храбрости да се одлучно стане на пут овом виду кршења људских права. Једино тада можемо остварити истински напредак ка равноправности, развоју и миру" – закључује Снежана Лакићевић-Стојачић.     ПОКРАЈИНСКА СЕКРЕТАРКА  Снежана Лакићевић-Стојачић