/ Нови Сад, петак, 27.10.2006

Конференција ”Безбедан почетак рада младог радника са инвалидитетом”

Нови Сад, 26. октобар – У оквиру обележавања Европске недеље безбедности и здравља на раду и Недеље безбедности и здравља на раду у Србији, Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова организовао је конференцију са темом "Безбедан почетак рада младог радника са инвалидитетом"Учесници су указали на озбиљност и значај превентивног и едукативног деловања у процесу рада, како би се повреде на раду и њихови кобне последице свеле на најмању могућу меру. Конференцију је отворила Снежана Лакићевић – Стојачић, покрајински секретар за рад, запошљавање и равноправност полова, која је истакла да ова тема није случајно одабрана, јер је проблем запошљавања и заштите безбедности и здравља на раду младих један од најтежих са којима се суочавамо сви ми који се бавимо решавањем проблема незапослености и стварањем услова за повећање запослености. Подаци о броју повреда на раду су заиста алармантни, а податак да, у укупном броју повреда на раду млади учествују са више од 20 посто нам указује на хитно предузимање мера за побољшање стања. Извршно веће АП Војводине и Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова посебну пажњу, у свим својим активностима, поклањају младим људима и посебно особама са инвалидитетом.  Као први корак успоставили смо пуну сарадњу са институцијама које се баве школовањем, заштитом права и запошљавањем особа са инвалидитетом и институцијама које су задужене да у Војводини спроводе и реализују мере заштите на раду. Основни задатак Покрајинског савета за безбедност и заштиту здравља на раду и Покрајинског савета за праћење положаја особа са инвалидитетом је координирање заједничког рада свих институција и истакнутих стручњака из ових области, јер смо свесни да се само заједничким радом може доћи до конкретних резултата. Присутни су били представници Министарства за рад, Регионалне канцеларије МОР за централну и југоисточну Европу, представници синдиката, послодаваца, инспекцијиских служби, организација и удружења особа са посебним потребама, као и бројни представници предузећа која запошљавају инвалиде. Данашњи скуп одржан је као један у низу, организованих у Србији, како би се побољшала заштита на раду, нарочито заштита радника почетника. Познато је да се код нас све чешће дешавају повреде на раду, често и са смртним исходом. Учесници данашњег скупа оценили су да је неопходно деловати превентивно, тако што ће радницима, који започињу свој радни век, бити предочена њихова права, али и обавезе у процесу заштите на раду, уз неопходну едукацију.  Такође, је важно да послодавци поштују своје законске обавезе и осигурају запосленима висок степен безбедности на радном месту. Према подацима Уједињених нација, 7-10 посто светске популације чине особе са инвалидитетом, а многи од њих су постали инвалиди на радном месту. Зато је у оквиру акције Недеља безбедности и здравља на раду у Србији, која траје од 23-27. октобра 2006. године, указано и на важност израде модерне законодавне регулативе у овој области. На конференцији је говорила Анни Рице, виши специјалиста за безбедност и здравље на раду Регионалне агенције МОР за централну и југоисточну Европу, која је указала на искуства у Европској унији, док је помоћик министра за рад и запошљавање Слађана Марковић представила законодавну регулативу у заштити особа са инвалидитетом код запошљавања и ступања на рад. Представљене су и радионице за оспособљавање особа са инвалидитетом које раде у оквиру Школе за основно и средње образовање "Милан Петровић" у Новом Саду.
Помоћник покрајинског секретара за рад, запошљавање и равноправност полова Мирослав Васић најавио да ће, на основу закључака Извршног већа Војводине и планова Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова, наредна, 2007. година бити посвећена даљем побољшању положаја инвалида. Навео је да је већ пуно учињено на обезбеђењу саобраћајних прилаза, који им олакшавају приступ институцијама у Војводини.
– Уз помоћ Министарства за рад, планирано је отварање предузећа за запошљавање инвалида у Сомбору, Ади и Бечеју. Биће интензивирана и помоћ предузећима који запошљавају инвалиде, тако што ће им бити олакшан приступ конкурисању за средства из Фонду за развој Војводине, а биће појачано субвенционирање Националној служби за запошљавање инвалида – казао је Васић.