Нови Сад, 13. октобар – Републички министар за образовање и спорт др Слободан Вуксановић, са сарадницима, разговорао је у Извршном већу АП Војводине са покрајинским секретаром за образовање и културу др Золтаном Јегешом о актуелним проблемима у образовним институцијама у Покрајини, а било је речи и о даљој сарадњиО садржају разговора и о начину даље сарадње, др Вуксановић и Јегеш упознали су јавност на конференцији за новинаре, након њиховог састанка.
Золтан Јегеш је нагласио да је, у начелу, договорено да ће се одржавати редовни састанци покрајинског секретара и министра Вуксановића, као и њихових помоћника. Министар Вуксановић је рекао да очекује да ће бити утемељена нова пракса, која ће се одржати и када мандате, убудуће, добију други људи.- Господин Јегеш је показао прагматичност на почетку свог мандата. Данас смо организовали заједнички тим, који ће решавати проблеме у образовним институцијама, од највишег до најнижег нивоа образовања – од системских проблема, до појединачних случајева. Договирли смо се о конретним стварима, чије решавање не може чекати изборе. На правом месту, то је решавање проблема Учитељског факултета у Суботици: разговарали смо и договорили се о статусу 26 запослених лица и о њиховом зарадама. Желимо да решимо и проблеме са двојезичном наставом на новосадском Универзитету, што је један спецификум, који треба неговати – рекао је министар др Вуксановић.
Др Вуксановић је најавио решење статуса и броја студената српске националности из Вуковара, који ће студирати на Филозофском факултету у Новом Саду. Најављено је да ће се доградити простор Факултета, поготово што тамо ради одличан кадар, вредан уважавања. Говорећи о реизбору директора школа – као проблематичној релацији у целој Србији – др Вуксановић је саопштио да је договорено да се именовања директора одвијају уз сагласност школских одбора.
Одговорајући на новинарско питање о Основној школи у Шајкашу, која има заостали дуг од 47 милиона динара, др Вуксановић је објаснио да је из његовог Министарства недавно послато писмо запосленима, са поруком да не брину, јер ће држава наћи начин да реши дуговање, што неће имати утицаја на рад и зараде запослених. Проблем са дугом школе "вуче" се од 1999. године. Одговор на питање ко је одговоран за овај дуг, кад-тад ће се сазнати, поручио је др Вуксановић.
Било је речи и о стању у Гимназији "Исидора Секулић" у Новом Саду. Министар др Вуксановић констатовао је да је проблем око избора директора отишао предалеко, упозоривши да директорско место никоме не може да припадне на основу "наследног права". Он је обећао да ће се, за неколико дана, знати решење за Гимназију. Упозорио је да се школе морају деполитизовати, јер – како је рекао – ако се и само Министарство деполитизовало, онда то мора бити случај и са школским одборима, са професорима и родитељима. Др Вуксановић је поменуо и новосадску Електротехничку школу и у ОШ "Петефи Шандор" у Кули, уз напомену да је у тим образовним установама слична ситуација.
Золтан Јегеш је новинаре обавестио да су се, гост из Београда и он, договирли и о поштовању различитости школских календара, да се не би дешавало да се не поштују верски празници деце појединих вероисповести. Договорено је да се збирке задатака за квалификационе испите достављају на време, јер се текстови у Војводини морају превести на неколико језика националних мањина. Др Вуксановић је обећао "рекорд у штампању збирки за квалификационе испите", јер ће изаћи из штампе 1. децембра, што ће бити две недеље раније у односу на претходну годину, а месец и по дана раније у односу на претпрошлу годину.
На питање да ли ће просветним радницима бити повећане плате, др Вуксановић је подсетио да је републички министар за финансије Млађан Динкић обећао да ће 2007. година бити у знаку просветних радника.
/ Нови Сад, понедељак, 16.10.2006