Нови Сад, 18. октобар – Друштво новинара Војводине, у сарадњи са Независним друштвом новинара Војводине, уз подршку Покрајинског секретаријата за информације започело је са реализацијом пројекта који ће се бавити социјалним и професионалним положајем слободних, самосталних новинара – који искључиво живе од свог новинарског рада, изнето је на данашњој конференцији за штампу у просторијама ИА "Прометеј"ако је саопштењо на овој прес конференцији, у Војводини у овом статусу ради око 800 новинара, фоторепортера, сниматеља и новинских карикатуриста. У неким медијима редакцију чини чак 80 одсто слободних новинара-хонорараца, док је у редакцијама у Војводини просечно око 30 одсто хонорарних сарадника. Свега пет одсто од њих је учлањено у неко од пет струковних удружења која постоје у Србији.
То су само неки подаци који су утицали да се приступи реализацији овог пројекта, који ће кроз 18 округлих столова широм Војводине дефинисати проблеме и начин њиховог решавања ове немале новинарске популације. Покрајински секретаријат за информације са 300 хиљада динара помогао је спровођење овог пројекта. Покрајински секретар за информације Милорад Ђурић је, на данашњој конференцији за новинаре на којој је представљен пројекат, рекао је да чињеница што су у пројекат укључена оба војвођанска новинарска удружења говори да је тема крајње важна и актуелна.
– Ово је други пројекат који радимо у оваквој сарадњи и они су део једног од наших циљева у стратегији рада Покрајинског секретаријата за информације, а то је унапређење професионалних и етичких стандарда новинарске професије, сматрајући да је то важна област у актуелном тренутку. Није довољно причати само о фреквенцијама, јавним сервисима, приватизацији и свим оним институционалним проблемима којих је пуно, када је наш медијски систем у дугом, компликованом процесу оздрављења – рекао је Милорад Ђурић и изразио је наду да ће се тај процес завршити позитивно, јер медији су изузетно важни за ово друштво. Велика је одговорност и на државним инстутицијама и на самим новинарима и нико се не може извући од свог дела одговорности.
Милорад Ђурић је навео да се први пројекат на етику у новинарству. Овај пројекат реализује Независно друштво новинара Војводине, а придружило се и Друштво новинара Војводине. У овом другом пројекту, Независно друштво новинара узвраћа ту сарадњу у пројекту где је носилац Друштво новинара Војводине. То је важно јер се и ове две теме не могу раздвојити. Не може се говорити о етици у новинарству, ако новинари немају генерално решен свој социјални и професионални статус, ако су плате и хонорари мали. Социјална сигурност и услови који гарантују достојанство професије у ствари су услови за разговор о етици у овој професији.
– Имајући у виду процесе који државу одвајају од медија, Извршно веће Војводине, односно Покрајински секретаријат за информације сматра да треба помоћи и у покретању дебате са овом темом међу новинарима, без идеје да се мешамо у њен садржаја – нагласио је Ђурић и додао да су уз помоћ средстава из покрајинског буџета створени услови да новинари сами дођу до јединственог става и дефинишу своје интересе и према послодавцима и према законодавцима и државним органима.
Председник ДНВ Слободан Јаковљевић је напоменуо да предстоје активности којима ће се за слободне новинаре изборити одговарајући социјални и професионални статус, док је Недим Сејдиновић указао да су овдашњи самостални новинари који раде у оваквом статусу углавном услед околности принуђени да прихватају овакве ангажмане, за разлику од западних европских земаља, те да се треба служити искуствима земаља из окружења која се срећу са сличним проблемима. Секретар ДНВ и уједно председник секције новинара слободњака и хонорараца Радомир Чубрановић је презентовао предстојеће активности и указао на потребу да и ова врста новинара добије право да буде потписник колективног уговора, чији текст је припремила синдикална организација новинара Србије.
/ Нови Сад, четвртак, 19.10.2006