Нови Сад, 20. октобар – На конференцији за новинаре у Извршном већу Војводине, покрајински секретар за финансије мр Јовица Ђукић упознао је јавност са алармантним подацима о неуједначеном регионалном развоју Покрајине, који указују на потребу вођења дугорочне инвестиционе политике како би се постојеће разлике ублажиле Кад се саберу буџети у 38 општина, у којима живи више од половине становника Војводине, њихов укупан износ приближно је велик као буџет Града у коме живи 15 одсто становника. Са каквим проблемима су суочене наше општине најсликовитије говори и следећи податак. Наиме, буџети у чак 31 општини, у којима живи 35 одсто становника, појединачно су били испод 200 милиона динара, а у чак 19 општина, у којима живи нешто више становника него у Новом Саду (15,65 одсто становника Покрајине) располагали су са средствима мањим од 100 милиона динара – навео је Ђукић.
Према његовим речима, велика већина општина у покрајини није могла, нити ће моћи да издвоји потребна средства за озбиљнија капитална улагања. Ту се, пре свега, мисли на одржавање и развој локалне инфраструктуре, која је у њиховој искључивој надлежности – водовода, канализација, грејања, локалних путева, тротоара, на изградњу и одржавање депонија, затим на домове здравља, реконструкцију основних школа, адекватније одржавање отворене каналске мреже…. Фискално сиромашне општине, које су у већини у Војводини, колико год да смање расходе за рад администрације, не могу саме да обезбеде средства за иоле значајнија капитална улагања. – У Извршном већу знамо за те проблеме. Нажалост, при постојећим надлежностима и уз постојећа средства, нисмо могли да издвојимо значајнија средства за капиталне инвестиције у покрајини. До сада су се та средства, на годишњем нивоу, кретала у распону између 2,5 до 3 милијарде динара (односно између 30 до 36 милиона евра), што је било далеко испод исказаних потреба. Разлог за овакво стање, најчешће је недостатак финансијског подстрека неопходног за привлачење инвестиција. Управо у томе се и огледа улога Покрајине у новом Уставу – објаснио је секретар Ђукић.
Са садашњим износом у покрајинском буџету од око три милијарде динара за инвестиције, не могу да се исправе "неправде" са којима су суочени грађани већине мањих општина у Војводини. И због тога, од изузетне је важности да грађани Војводине на референдуму дају свој глас за предложени Устав, јер пружа основ за далеко већа капитална улагања – апеловао је мр Ђукић, процењујући да би у идућој години ова улагања износила најмање 17-18 милијарди динара.
У складу са приоритетима, највише средстава ће бити уложено у саобраћајну и комуналну инфраструктуру, за друштвену бригу о деци, социјалну и здравствену заштиту. Говорећи сликовито, то је 1.500 километара путева, или 1.800 километара сеоске канализације, или 180 нових домова здравља, или 900 обданишта. Доношењем Устава коначно ће велика количина новца моћи да се, из буџета Покрајине, усмери и у здравство, просвету, културу. Ђукић је нагласио да се са таквим средствима, у наредних пет година – без обзира на политичку опцију, која ће бити на власти у Републици – може изменити лик Војводине, да би се по инфраструктурној опремљености приближили европским стандардима, којима тежимо.
– Усвајање новог устава зато је први корак у враћању надлежности АП Војводини. Али, ми се не понашамо као коцкари, који "иду" на све или ништа. Опредељујући се између три и 18 милијарди динара годишње, које би биле уложене у развој, бирамо 18 милијадри и настављамо активности на реализацији Платформе Извршног већа Војводине о положају Покрајине у Уставу Србије – нагласио је покрајински секретар за финансије мр Јовица Ђукић.
Он је јавност обавестио да је већ покренут поступак за оснивање Фонда за капиталне инвестиције у Покрајини, а наредне седмице одржаће се састанак покрајинског премијера са председницима локалних самоуправа у Војводини, на коме ће се прецизирати за које намене и на који начин ће се нова буџетска средства дистрибуирати по општинама. Припремљен је образац, који ће бити попуњаван у општинама, тако да се већ у јануару 2007. године, планира расписивање 100 великих тендера, како би радови могли да почну на пролеће.
Покрајински секретар за финансије мр Јовица Ђукић обавестио је новинаре да Извршно веће Војводине поштује договор са републичком Владом и да је јутрос на рачун Министарства пољопривреде и водопривреде уплаћено 150 милиона динара за субвенције пољопривредним произвођачима у износу од пет хиљада динара по хекатру обрадиве површине. За окончање овог посла, сада је искључиво одговорно ресорно републичко министарство, нагласио је Ђукић.
/ Нови Сад, понедељак, 23.10.2006