Нови Сад, 16. новембар – Председник Скупштине АП ВојводинеБојан Костреш најавио је данас да ће на дневни ред наредне седнице покрајинскогпарламента ставити расправу о алармантној еколошкој ситуацији у Панчеву.
„Покрајинска администрација ће учинити све што је у њенојмоћи да заштити грађане Панчева. Подржаћемо напоре и захтеве локалне самоуправеу Панчеву, нарочито у делу стриктног поштовања законских обавеза да се мересве емисије штетних материја, да се та мерења контролишу и да се о томередовно обавештавају СО Панчево и њени грађани. Такође, подржаћемо и захтеведа се хитно обезбеде средства како би се извеле све потребне реконструкцијепостројења и опреме загађивача у Панчеву, у циљу коначног санирањазагађења&рдqуо;, истакао је Костреш.
Председник војвођанског парламента је нагласио да јеапсолутно недопустиво да 130 хиљада грађана Панчева годинама буду таоцинебриге државих органа, да су им угрожени животи и да живе испод свакогздравственог минимума.
„Ова ситуација директна последица небриге републичке властии недостатка овлашћења покрајинске и локалне власти. Као председник СкупштинеВојводине једино што сматрам за трајно решење јесте то да се Панчеву, које јесредином осамдесетих година имало бруто национални производ као Република ЦрнаГора, коначно врати могућност да управља средствима које производи.„Петрохемија&рдqуо; је први највећи извозник у Војводини и други највећи извозник уСрбији. Те фирме у великој мери доприносе да се буџет Србије пуни, па јеосновни ред да се Панчевцима та средства и врате јер ће грађани Панчева, бољеод свих нас, боље и од Београда, Владе Србије или било ког другог, знати какода заштите себе, своје здравље и своју животну средину&рдqуо;, нагласио јепредседник Костреш и најавио да ће његов предлог републичкој влади бити да сеседиште „Петрола&рдqуо;, чији је део и панчевачка рафинерија, из Београда пресели уПанчево.
„Само на тај начин би локална самоуправа и грађани Панчеваконачно имали могућност да реше своје проблеме јер би новац од пореза остајао уПанчеву, а након приватизације та средства би припала локалној самоуправи&рдqуо;,нагласио је Костреш и оценио и да је велики проблем и то што су покрајинскимвластима везане руке када је реч о загађењу у „Петрохемији&рдqуо; или рафинеријинафте, јер је индустријска зона у Панчеву под ингеренцијом републичкеинспекције.
„Да Војводина илокална самоуправа у Панчеву имају надлежности какве смо ми тражили да имају уУставу Србије сада не бисмо морали да седимо и чекамо шта ће Београд урадитивећ бисмо могли нешто и сами да предузмемо&рдqуо;, истакао је Костреш и нагласио даје жалосно то што поједине стране фирме, попут беочинског „Лафаржа&рдqуо;, много вишеи озбиљније брину о здрављу и животима грађана Војводине него што то чинедомаће компаније. КАБИНЕТ ПРЕДСЕДНИКА СКУПШТИНЕ АП ВОЈВОДИНЕ