Нови Сад, 8. децембар – Потпредседник Скупштине АП ВојводинеШандор Егереши примио је делегацију Одбора за европске интеграције ПарламентаРепублике Мађарске, која је дошла у тродневну посету Србији и Војводини.Мађарску парламентарну делегацију је предводио председник Одбора Маћаш Ерши.Потпредседник Егереши је представљајући рад покрајинскеСкупштине изразио задовољство што се разговори воде на мађарском језику којије један од шест службених језика у покрајини. Нагласио је да је стратешки циљВојводине убрзавање интеграционих процеса и да као најразвијенија регијаСрбије буде главна покретачка снага на путу према Европској унији. Националнезаједнице у Војводини у томе имају изузетно важну улогу преко развијањарегионалне сарадње. Говорећи о изради новог статута Војводине г. Егереши јенагласио да је интенција да у том документу све националне заједнице фигуришукао конститутивни елементи покрајине.Господин Ерши је нагласио да је међу политичким чиниоцима уМађарској постигнута потпуна сагласност о потреби убрзаног проширивањаЕвропске уније што се односи и на Хрватску и на Србију. Мађарска је спремна даподели сва своја интеграциона искуства и да на свим пољима помогне Србији дасе тај процес максимално убрза. Границе које нас раздвајају можемо елиминисатиједино на начин да сви постанемо део заједничке Европе.
Процес интеграције нијелак, потребни су многи кораци који су можда и болни, али морамо увек битисвесни тога да европска интеграција није сама себи циљ, него значи развој ипреображај који је свима у интересу. У вези са тим господин Ерши је говорио оприкључењу Мађарске шенгенском визном режиму, што представља велики изазов.На иницијативу Мађарске Савет Европе је прихватио оквирни споразум омалограничном промету, који, ако се испуни одговарајућим садржајима, можепредстављати делимично решење за то питање. Наглашавајући значај националногсавета за мањине, г. Ерши је подвукао важност дијалога између представникавласти и националних заједница. С тим у вези је изразио задовољство смањењемброја етничких инцидената, наглашавајући да наравно није сваки инцидент наетничкој основи, али ако је тако, онда то треба јасно и гласно рећи.
Потпредседник Егереши се сагласио са констатацијом о значајудијалога који јача међусобно поверење власти и националних заједница, чемудоприносе и разне акције развијања толеранције. Он је упутио позив члановимаделегације да узму учешће у раду кампа толеранције која ће бити одржана у јулуидуће године у Бачкој Тополи и који су гости са задовољством прихватили.Нагласио је да војвођански Мађари и СВМ, као њихова најјача политичкаорганизација, желе да учествују у демократском преображају Србије и дапредстављају мост између Србије и Европске уније.Гости су нагласили, да у интеграционим процесима највећешансе имају они, који ће унети најмање унутрашњих проблема у заједничкуЕвропу, пошто конфликти и екстреми одвраћају потенцијалне инвеститоре. Упроцесима демократизације, мањине треба да делују заједно са већином у својимземљама, и у том смислу је смањење изборног цензуса за улазак у парламент замањинске странке од изузетног значаја. И у Европској унији су у токуинституционалне промене и ако се на том пољу до 2010. године направи искорак,Србија има шансе да чак истовремено са Хрватском постане члан заједничкеЕвропе, што је елементарни интерес и Мађарске, и чему пружа пуну подршку,нагласили су чланови мађарске парламентарне делегације.
/ Нови Сад, петак, 08.12.2006