/ Нови Сад, четвртак, 19.10.2006

Пријем за представнике Светске банке и Републичког министарства пољопривреде у Извршном већу

Нови Сад, 18. октобар – Помочник и саветник покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Слободан Теофанов и Јулкица Симић данас су у Извршном већу АП Војводине разговарали са представницима Светске банке и Републичког министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства о пољопривредним саветодавним службама у АП Војводини Покрајински секретаријат за пољопривреду је до сада предузео низ мера да допринесе ефикаснијем и квалитетнијем начину рада саветодавних служби, рекао је Слободан Теофанов и нагласио да реформа саветодавства и даље траје. Секретаријат је учествовао у писању Закона о пољопривредним стручним службама и Извршно веће АП Војводине донело је правилник о раду 13 саветодавних стручних служни са 66 саветодаваца, колико их има у Војводини. Остао је проблем у саветодавству АП Војводине, а то је својински статус саветодавних служби, рекао је Теофанов нагласивши да је то круцијални проблем који је у надлежности Републичког министарства пољопривреде. Делегација Светске банке била је у Извршном већу Војводине 2001. године, рекли су представници Светске банке објашњавајући да је повод за посету да се процени стање у војвођанској пољопривреди, и од тада су били чести гости овде. Разлог данашње посете је нови пројекат Светске банке,који треба да покрије одређене области пољопривреде. Пројекат се састоји из три дела, са циљем да помогну Републичком министарству пољопривреде да се повеже са Светском банком у сарадњи са Европском агенцијом за реконструкцију.
 По мишљењу делегације Светске банке требало би да се развије систем унутрашње контроле и план руралног развоја, а резулат пројекта треба да финансира Светска банка. Други циљ је да се пружи помоћ Републичкој Влади у примени Закона о саветодавним службама,како би се основао Фонд за примењена истраживања у пољопривреди. Трећи део пројекта је боља организација пољопривредника, један од примера је словеначко, аустријско немачки модел за оснивање пољопривредних комора. Наглашено је да ће коначани приступ бити прилагођен овом тржишту, не намеће се ниједан модел већ се тражи онај који је најбољи. Део пројекта ће се фокусирати на животну средину у околини Старе планине, а за тај део Републичко министарство је добило помоћ Јапанске Владе преко Светске банке. Овде је битно нагласити да би требало основати Фонд за подршку фармама, а оне да се повежу у мрежу институција, која би била слична пољопривредним коморама.