/ Нови Сад, среда, 18.04.2007

Скупштински Одбор за представке и предлоге прихватио извештај омбудсмана за прошлу годину

Нови Сад, 18. април-  Заменик Покрајинског омбудсмана СтеванАрамбашић упознао је чланове  Одбора запреставке и предлоге Скупштине АП Војводине са Извештајем Покрајинскогомбудсмана за 2006. годину. Трећи по реду извештај о раду ове институције, одкако је формирана, урађен је по утврђеној методологији, са подацима о укупномделовању Покрајинског омбудсмана, о заштити права националних мањина,равноправности полова и о стању права детета у 2006. години. Током протеклегодине, Омудсман је примио 457 писмених преставки и жалби грађана, што је зачетвртину мање у односу на претходну годину – навео је Арамбашић. – Један одразлога је што су грађани много боље информисани о томе на шта се све односинадлежност Покрајинског омбудсмана. Канцеларија Омбудсмана у Новом Саду чак језа петину имала мање преставки у односу на 2005. годину. Грађани се и даљенајчешће жале на рад локалних самоуправа, на рад судова и немогућност  извршења неких судских одлука.У оквиру свог рада,Покрајински омбудсман је упознат је и са стањем у специфичним установама,попут Казнено-поправног завода у Сремској Митровици, као и са стањем у  неуропсихијатријским болницама у Покрајини.Предвиђено је да се у Сремској Митровици, уз подршку  локалне самоуправе, отвори канцеларијеПокрајинског омбудсмана.
До сада су канцерарије Покрајинског омбудсманаотворене у Суботици и Панчеву, иако постоји потреба да их буде и у другимградовима. У  Војводини има 45 општина,тако да број отворених канцеларија Покрајинског омбудсамна не задовољавапотребе њихових грађана. Срем и Банат су у најнезавиднијој ситуацији, што јенавело чланове Одбора да иницирају да се сачини пројекат веће покриваностиопштина у Војводини канцеларијама Покрајинског омбудсмана, као и да сесагледају новчана средства из буџета Покрајине за ту намену. Чланови одбора запреставке и предлоге Скупштине АП Војводине нису изнели ни једну примедбу наовај извештај.